Postępowanie karne przewiduje przeprowadzenie przez Sąd karny „uproszczonego” postępowania sądowego, którego głównym celem jest przyspieszenie procesu wydawania orzeczeń co do zasady w najprostszych i oczywistych sprawach karnych,
W postępowaniu nakazowym powinny być rozpoznawane sprawy, w których zebrany materiał dowodowy tzn. dokumenty, zeznania świadków, wyjaśnienia oskarżonych, nie nasuwają żadnych istotnych zastrzeżeń co do winy i okoliczności popełnienia przestępstwa. Tłumacząc to na język polski Sądy powinny wydawać wyroki nakazowe tylko w takich sprawach, gdzie żadna ze stron nie powinna mieć zastrzeżeń, a rezultat sprawy powinien być oczywisty i nie powinien budzić niczyjej wątpliwości. Przesłanka braku wątpliwości co do okoliczności popełnienia przestępstwa i winy oskarżonego odnosi się zarówno co do ustaleń w zakresie sprawstwa, jak i wszystkich innych okoliczności mających wpływ na dokonanie oceny prawnej czynu, a w szczególności kwalifikacji prawnej czynu.
Kwalifikacja prawna czynu to nic innego, jak przypisanie nam, iż popełniliśmy to, a nie inne przestępstwo.
DLACZEGO WYROK NAKAZOWY JEST CZASAMI TAK NIEBEZPIECZNY DLA NAS ?
W praktyce jest jeden główny problem związany z wydaniem wyroku nakazowego. Przedmiotowy wyrok jest wydawany przez Sąd w drodze postępowania nakazowego na tzw. posiedzeniu niejawnym, co oznacza, że Sędzia dostaje wszystkie akta i przy biurku wydaje wyrok nakazowy, które zostaje nam wysłany listem poleconym. My nie mamy nawet wiedzy, że taki Wyrok został wydany. Niestety często zdarza się, iż klienci nie odbierają listów poleconych, a o Wyroku dowiadują się po kilku miesiącach i są mocno zdziwieni, że zostali skazani wyrokiem karnym, a nawet nikt nie wysłuchał ich wersji wydarzeń. Zgodnie z polskim prawem tak wydany Wyrok ma taką samą moc, jak wyrok wydany po przeprowadzeniu długiego i żmudnego postępowania.
WSKAZÓWKA:
- gdy jesteśmy przesłuchiwani na Policji/Prokuraturze zawsze musimy podać adres do doręczeń, gdzie rzeczywiście odbieramy korespondencję. W innym przypadku może zostać wydany wyrok nakazowy, a my możemy się o tym dowiedzieć kilka miesięcy później.
KARY W WYROKU NAKAZOWYM
W wyroku nakazowym Sąd może orzec karę:
- Grzywny
- Ograniczenia Wolności
Sąd nie może orzec kary pozbawienia wolności.
Dodatkowo Sąd może orzec: środek karny, jak np. zakaz prowadzenia pojazdów, przepadek lub środek kompensacyjny.
Sprzeciw od Wyroku Nakazowego - odwołanie.
Od Wyroku nakazowego można wnieść sprzeciw. Sprzeciw jest to proste pismo procesowe, w którym wskazujemy, iż nie zgadzamy się z winą i karą jak została nam orzeczona.
Sprzeciw od Wyroku Nakazowego wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia Wyroku (dlatego tak ważne jest odbieranie korespondencji).
Po tym, jak wniesiemy sprzeciw, wyrok nakazowy traci moc, a nasza sprawa trafia do innego Sędziego, niż ten, który wydał wyrok nakazowy i jest rozpoznawana na tzw. zasadach ogólnych. Sąd, który będzie rozpoznawał sprawę nie jest w żaden sposób związany treścią wyroku nakazowego i może wydać inny wyrok, który będzie dla nas lepszy, albo gorszy.
Podsumowując należy stwierdzić, iż wyrok nakazowy stanowi narzędzie umożliwiające szybsze rozstrzyganie spraw karnych o mniejszej wadze, gdzie dowody są jednoznaczne i nie wymaga się szerokiej debaty procesowej. Jest to rozwiązanie służące efektywności systemu sądowego, jednak zabezpieczone mechanizmem ochrony praw oskarżonego poprzez możliwość wniesienia sprzeciwu i żądania rozprawy.
Jednym z przykładów spraw, gdzie Sądy bardzo często wydają wyroki nakazowe są sprawy związane z popełnieniem art. 178a k.k. tj. jazdą po alkoholu, gdzie zazwyczaj Sądy orzekają karę grzywny albo karę ograniczenia wolności wraz z zakazem prowadzenia pojazdów.