Przestępstwo nieumyślnego spowodowania śmierci jest określone w art. 155 kodeksu karnego i zgodnie z nim, ten kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Przedmiotowe przestępstwo wymaga zarówno od obrońcy, jak i oskarżyciela publicznego wiele empatii, ponieważ bardzo często na ławie oskarżonych zasiadają osoby, które nigdy nie miały do czynienia z postępowaniem karnym, a w danej chwili grozi im nawet więzienie.
Bardzo głośną sprawa kilka lat temu była sprawa wypadku samochodowego naszej znakomitej pływaczki Otylii Jędrzejczak, gdzie w wyniku wypadku zginął jej brat. Otylia Jędrzejczak została ówcześnie właśnie oskarżona z art. 155 kodeksu karnego i nie dość, że musiała sobie radzić z ogromną, niewyobrażalną traumą, to musiała również stanąć przed Sądem pod zarzutem z art. 155 k.k.
Przestępstwo z art. 155 k.k. jest to bardzo poważne przestępstwo z uwagi na skutek jaki wywołuję tj. śmierć osoby. Przepis ten znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy śmierć osoby jest wynikiem działania lub zaniechania sprawcy, który nie zamierzał takiego skutku, lecz przez jego zachowania – działanie lub zaniechanie doszło do tragicznej konsekwencji. Bardzo często przedmiotowy zarzut jest stawiany w związku ze śmiertelnymi wypadkami, które mają miejsce na terenach zakładów budowlanych, czy różnych przedsiębiorstw produkcyjnych.
To co najważniejsze to przy nieumyślnym spowodowaniu śmierci sprawa nie ma zamiaru pozbawienia życia danej osoby. Powoduję jednak tę śmierć nieumyślnie na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach w postępowaniu z chronionym dobrem. Zachowanie danej osoby może objawiać się lekkomyślnością, brakiem odpowiedniej uwagi czy niedostosowaniem realiów do obowiązujących przepisów bezpieczeństwa w danej branży.
Bardzo często mamy do czynienia z przedmiotowym przestępstwem również przy tzw. błędach medycznych.
Ponadto przy realizacji znamion przestępstwa z art. 155 kodeksu karnego bardzo ważnym jest wystąpienie obiektywnej przewidywalności skutku przestępnego w danej sytuacji faktycznej. Brak wystąpienia ww. skutku wyklucza bowiem możliwość podjęcia zachowania zgodnego z regułami postępowania, a zatem wyklucza uznanie danego zachowania jako przestępnego.
W praktyce Sądy bardzo często muszą dokonywać analizy materiału dowodowego celem wyjaśnienia czy dany czyn polegał na umyślnym zabiciu danej osoby tj. art. 148 par. 1 k.k., czy też art. 155 k.k.
Osoby skazane na podstawie art. 155 kodeksu karnego mogą podlegać karze pozbawienia wolności do lat 5. Warto zaznaczyć, że Sąd oceniając okoliczności sprawy, ma szerokie pole do ustalania indywidualnej kary, biorąc pod uwagę stopień nieostrożności, skutek czynu, jak również osobowość sprawcy.
Obowiązujące przepisy przy przestępstwie z art. 155 k.k. pozwalają, aby Sąd skorzystał z dobrodziejstwa warunkowego umorzenia postępowania z art. 66 paragraf 1 kodeksu karnego.
Nieumyślne spowodowanie śmierci stanowi poważne przestępstwo, podkreślające odpowiedzialność jednostki za nieostrożne działania, które mogą mieć tragiczne konsekwencje. Art. 155 kk przypomina o konieczności zachowania ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa w każdej sferze życia. To przepis, który ma nie tylko charakter represyjny, ale również prewencyjny, mający na celu ochronę najwyższej wartości, jaką jest życie ludzkie.