Przestępstwa narkotykowe w Polsce
Przestępstwa narkotykowe to jedne z najbardziej popularnych przestępstw występujących w Polsce, pomimo tego, że kojarzą się one nam z grupami przestępczymi to duża część tych zachowań dotyczy normalnych ludzi, dzieci ze szkoły, studentów, tzw. „biznesmenów”. Przestępstwa narkotykowe nie dotyczą bowiem tylko handlu i rozprowadzania narkotyków, jego produkcji, ale również posiadania.
W Polsce przestępstwa narkotykowe uregulowane są przez ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Zachowania związane z narkotykami mogą być zarówno przestępstwem, jak i wykroczeniem, aby osiągnąć pełnię wiedzy warto zapoznać się z art. 53 – 64 tzw. ustawy narkotykowej.
Co to są narkotyki
Narkotyk, choć powszechnie używane, to termin szeroki, obejmujący nie tylko substancje odurzające i psychotropowe, ale również różnorodne chemikalia i mieszanki pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działające na układ nerwowy. Rozumienie tego pojęcia jest kluczowe dla prawidłowej interpretacji przepisów i ich stosowania w praktyce prawnej. Narkotyki ze względu na prawdopodobieństwo uzależnienia się od nich dzielimy na:
- twarde;
- miękkie
Narkotyki twarde to np.:
- amfetamina;
- kokaina;
- heroina
- morfina
Narkotyki twarde charakteryzują się tym, że wywołują u ludzi bardzo silne uzależnienie fizyczne, a nawet jednorazowe przyjęcie, któregokolwiek z tym narkotyków może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet śmierć.
Narkotyki miękkie mają mniejsze właściwości uzależniające, ale również mają swoje konsekwencje dla zdrowia, a są to m.in.:
- marihuana;
- lsd;
- grzyby halucynogenne;
- ecstasy (mdma)
Jak widać wiele narkotyków miękkich kojarzy nam się z imprezami, albo tzw. „przyjemnością”.
Oczywiście ilości narkotyków jest bardzo duża, dla przykładu istnieją również inne substancje, które mogą zagrażać życiu i być uznane za narkotyki to:
- gaz butan;
- klej butapren;
- farby;
- lakiery;
- rozpuszczalniki.
Skoro już wiemy czym mniej więcej są narkotyki, to dowiedzmy się jakie zachowania są karane w związku z narkotykami. Ogółem karane są:
· Wytwarzanie
· Przetwarzanie
· Przerabianie
· Wyrabianie
· Posiadanie
· Przechowywanie
· Zbywanie
· Nabywanie
· Przewóz
· Wywóz
· Wprowadzanie do obrotu
· Udzielanie innej osobie
· Nakłanianie do użycia
Jak widzimy działania związane z narkotykami są dość szerokie. Najpopularniejszym przestępstwem związanym z narkotykami jest ich posiadanie.
Zgodnie z ustawą narkotykową kto wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe podlega karze do lat3. Jeżeli posiadanie odnosi się do tzw. znacznej ilości narkotyków to Sąd może wyznaczyć karę od 1 roku do lat 10.
Czy jest to surowa kara? I tak i nie. Proponuję Państwozapoznać się z artykułem odnoszącym się do kara za przestępstwa tzw. finansowe, gdzie kary sięgają nawet 25 lat pozbawienia wolności.
Narkotyki na własny użytek, czy takie coś istnieje?
To pytanie jest pewnego rodzaju internetowym mitem, a trochę nie. Rzeczywiście zgodnie z art. 62a ustawy narkotykowej posiadanie narkotyków w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek, może powodować, iż Sąd, albo prokurator umorzy postępowanie. Ten przepis pozwala umorzyć postępowanie jeszcze przed jego wszczęciem.
Przedmiotowy przepis dotyczy co do zasady „jednorazowych” sprawców. Trzeba również pamiętać, iż Sąd, czy prokurator może to zrobić, ale nie musi. Nie oznacza to, że zawsze sprawca jednorazowy nie poniesie kary.
Czym innym jest posiadanie narkotyków celem użycia, a czym zupełnie innym jest udzielanie narkotyków celem zarobku. Zgodnie z art.59 ustawy narkotykowej, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, udziela innej osobie narkotyku, ułatwia użycie, albo nakłania do użycia podlega już karze od 1 roku do lat 10.
W przypadku nakłaniania osoby małoletniej kara jest jeszcze większa ponieważ Sąd może orzec karę od 1 roku do lat 10.
Kolejnym przestępstwem, bardzo często występującym jest przewóz, wywóz, dostawa narkotyków tzw. przemyt narkotyków. Za tego typu działanie przepisy przewidują karę zgodnie z art. 55 ustawy narkotykowej do 5 lat pozbawienia wolności. W przypadku jednak przewozu znacznej ilości narkotyków osoba podlega karze od 3 lat pozbawienia wolności do lat 20. Przedmiotowe sytuacje często dotyczą osób, które są wykorzystywane przez inne osoby celem przewozu narkotyków czy to w walizce, czy w we własnym ciele.
W niniejszym artykule parę razy powołałem się na znaczną ilość narkotyków, ale co to jest? Znaczna ilość narkotyków to pojęcie wypracowane przez sądy, prawników i praktykę. Jest dużo orzeczeń mówiących o tym, ale co do zasady ilość narkotyków ocenia się w stosunku do potrzeb jednego człowieka, a za znaczą ilość uważa się: ilość wystarczającą do jednorazowego zaspokojenia potrzeb kilkudziesięciu osób – osób uzależnionych. Pojęcie to ciągle się zmienia, jest to pojęcie nieostre, czasami sądy biorą pod uwagę rodzaj narkotyku, tj. twardy, czy miękki.
Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, która ja pozwalam sobie nazywać w niniejszym artykule „ustawą narkotykową” posiada jeszcze kilka zapisów o przestępstwach narkotykowych, jednakże najciekawsze zostały przeze mnie wskazane.
Na koniec dodam tylko, iż czynem zabronionym, który nie do końca kojarzy nam się z przestępstwem narkotykowym, a który dość często występuję w praktyce jest przestępstwo jazdy samochodem pod wpływem środków odurzających z art. 178akk.
O tym przestępstwie możecie się Państwo dowiedzieć wszystkiego z poniższego artykułu:
https://178akk.pl/jazda-pod-wplywem-narkotykow-178akk-adwokat/
Natomiast o wszystkich przestępstwach i zagadnieniach związanych z czynami zabronionymi odnoszącymi się do kierowców możecie Państwo dowiedzieć się więcej z naszej dedykowanej strony to jest: www.178akk.pl.