Jak ustalić miejsce pobytu osoby zatrzymanej przez Policję?
Zatrzymanie przez Policję to dla rodziny i bliskich zatrzymanego zawsze stresujące wydarzenie. Naturalną reakcją jest chęć dowiedzenia się, gdzie znajduje się zatrzymana osoba oraz w jakim celu została zatrzymana. Prawo w Polsce zapewnia określone procedury, które umożliwiają ustalenie miejsca pobytu osoby zatrzymanej.
Policja najczęściej zatrzymuje daną osobę na podstawie postanowienia o zatrzymaniu, a następnie przymusowo doprowadza ją do danej jednostki Policji, prokuratury czy zakładu karnego. W wyniku procedury zatrzymania funkcjonariusze Policji sporządzają protokół zatrzymania. Zgodnie z przepisami na prośbę zatrzymanego funkcjonariusze są zobowiązani do poinformowania osoby dla niego najbliższej o zatrzymaniu, dlatego też warto poprosić Policjantów o przekazanie takiej informacji.
W przypadku, gdy jesteśmy obecni podczas zatrzymania osoby najbliższej najlepiej jest po prostu zadać kilka pytań Policji:
- W jakiej sprawie jest osoba zatrzymana?
- Gdzie będzie przewieziona?
- Poprosić o imię i nazwisko funkcjonariusza.
- Dopytać się o numer/sygnaturę sprawy.
- Zapytać o imię i nazwisko prokuratora prowadzącego sprawę.
W przypadku, gdy nie jesteśmy obecni podczas zatrzymania najszybciej i najłatwiej można ustalić kwestię zatrzymania po przez wykonanie kilku telefonów.
Po pierwsze należy zadzwonić do najbliższego od miejsca zatrzymania Komisariatu Policji i zadać pytanie czy dana osoba została zatrzymana? Podobnie należy zadzwonić do najbliższej Prokuratury, jednostki Policji, gdzie znajduje się pomieszczenie dla osób zatrzymanych, zakładu karnego czy aresztu śledczego.
W praktyce przedmiotowe informację o zatrzymaniu są telefonicznie przekazywane obrońcom, co pozwala na dokonanie kolejnych czynności mających na celu, jak najszybsze uwolnienie osoby zatrzymanej.
Informacje, które warto zebrać w związku z zatrzymaniem:
- Miejsce i czas zatrzymania;
- Jakie służby zatrzymały;
- Imię, nazwisko zatrzymanego, PESEL, imię ojca.
Ustalenie miejsca pobytu osoby zatrzymanej przez Policję może być wyzwaniem, jednak polskie prawo przewiduje mechanizmy umożliwiające bliskim i prawnikom dostęp do takich informacji. Uzyskanie, jak największej liczby informacji na samym początku, może usprawnić pierwsze działania obrończe w sprawie.