Kancelaria Adwokacka Ernesta Mocarskiego nie tylko zajmuje się obroną oskarżonych w sprawach karnych, ale również pomaga ofiarom przestępstw uzyskać Sprawiedliwość, dlatego też reprezentujemy wielu klientów charakterze oskarżycieli posiłkowych.
Jeśli zostałeś ofiarą przestępstwa – na przykład skradziono Ci telefon, pieniądze, zostałeś pobity, oszukany – lub byłeś bezpośrednim świadkiem takiego zdarzenia, możesz, a nawet powinieneś złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Poniżej przedstawiamy, jak to zrobić.
Na marginesie pragnę wskazać, iż zgodnie z art. 304 k.p.k. każda osoba, która dowiedziała się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomienia o tym organów ścigania.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa można złożyć ustnie do Protokołu na Policji albo do Prokuratury. W praktyce bardzo często się zdarza, iż osoby pokrzywdzone idą do dyżurnego i zgłaszają przestępstwo. Jest to odpowiednie zachowanie w sprawach mniej skomplikowanych. Drugim sposobem jest pisemne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które następnie wysyłamy do Policji/Prokuratury właściwej ze względu na popełnienie przestępstwa.
Ustne złożenie zawiadomienia polega na szczegółowym opisaniu całego zdarzenia policjantowi lub prokuratorowi. Następnie może nastąpić Twoje przesłuchanie jako świadka, a wszystko zostanie zapisane w protokole, który musisz podpisać.
Zawiadomienie pisemne możesz dostarczyć osobiście na komisariat lub do prokuratury, albo wysłać pocztą. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa powinno zawierać:
- Twoje imię i nazwisko;
- imiona rodziców oraz panieńskie nazwisko matki;
- datę i miejsce urodzenia;
- adres zamieszkania;
- numer PESEL;
- numer oraz serię dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość;
- wskazanie osoby zawiadamiającej wraz z adresem korespondencyjnym i numerem telefonu;
- wskazanie osoby pokrzywdzonej, jeżeli jest inną, niż zawiadamiająca;
- podanie czasu i miejsca popełnienia czynu;
- możliwie najbardziej dokładny opis zdarzenia;
- określenie wysokości poniesionej szkody - w przypadku przestępstw przeciwko mieniu;
- podanie ewentualnych świadków;
- informacje o posiadanych dowodach, w szczególności gdy istnieje ryzyko ich utraty lub zniekształcenia;
- jeśli to możliwe - wskazanie sprawcy przestępstwa lub osoby podejrzewanej o jego popełnienie.
Takie zgłoszenie należy podpisać i wpisać jego datę. Pismo w postępowaniu karnym musi zawierać:
· oznaczenie organy, do którego jest skierowana – np. Policja;
· oznaczenie naszego adresu, nr. tel, e-mail, albo oświadczenie, że nie posiadamy;
· treść wniosku/ pisma wraz z uzasadnieniem;
· datę i podpis składającego
Powyższe elementy to minimum, jakie musimy zawrzeć w piśmie. Procedura karna nie wymaga na nas zachowania innych formalności niż ww. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa możemy więc napisać swobodnie sowimi zdaniami, nie musimy w cale podawać przepisów prawa, podstaw prawnych oraz innych elementów, to już na organie ścigania leży obowiązek odpowiedniego przeprowadzenia postępowania i zabezpieczenia materiału dowodowego.
Oczywiście, im precyzyjnie i dokładniej wskażemy ww. okoliczności tym większa szansa, że nasze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa uzyskane wymagane przez nas efekty. W takim piśmie warto podać imiona i nazwiska świadków oraz ich adresy, dołączyć dokumenty wskazujące o popełnieniu przestępstwa czy też inne środki wideo lub audio. Można również wskazać przepisy prawa karnego, które zostały naruszone w wyniku działania i zachowania danej osoby. Warto również dodać, iż chce się brać udział w przesłuchaniu świadków, jako osoba pokrzywdzona. Możemy również wnosić, aby organy ścigania zdobyła jakieś dokumenty, przeprowadziły opinię biegłych albo dokonały jakiś czynności, które znajdują się w zakresie ich działań i kompetencji.
Każda osoba, niezależnie od wieku, płci, rasy czy narodowości, może złożyć zawiadomienie o przestępstwie. Jeśli nie znasz języka polskiego, zawiadomienie zostanie sporządzone z udziałem tłumacza. Możesz również przyjść z osobą, która przetłumaczy Twoje słowa na język polski, podarunkiem, że nie była ona świadkiem zdarzenia.
Odpowiedzialność Karna
Osoba składająca zawiadomienie o przestępstwie, która ukończyła 17 lat, jest informowana o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oskarżeń oraz fałszywych zeznań. Trzeba pamiętać, że zgłoszenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa to nie jest zabawa, albowiem zgodnie z art. 238 k.k. ten kto zawiadamia o przestępstwie wiedząc, że go nie popełniono sam podlega przestępstwo i może być skazany na:
· karę grzywny;
· karę ograniczenia wolności;
· karę pozbawienia wolności do lat 2
Zawiadomienie może zostać przyjęte przez każdego funkcjonariusza Policji. Ważne jest, abyś informował Policję o każdej zmianie adresu zamieszkania.
Jeśli w wyniku przestępstwa straciłeś przedmioty, zabierz ze sobą dokumenty potwierdzające ich identyfikację, co zwiększy szanse na ich odzyskanie. W przypadku obrażeń, zabierz dokumentację medyczną.
Po tym jak złożysz zawiadomienie o przestępstwie możesz uzyskać status pokrzywdzonego, co uczyni Cię stroną w postępowaniu przed Policją, jako strona masz szereg praw wynikających z tego, że popełniono przestępstwo, możesz np. ustanowić swojego pełnomocnika, który pomoże Ci rzetelnie dochodzić Twoich praw oraz będzie dążył do naprawienia szkody powstałej w wyniku przestępstwa.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa to pierwszy etap dochodzenia swoich praw i warto zwrócić na niego szczególną uwagę, dobre i odpowiednio zaplanowane działania na tym etapie mogą tylko ułatwić dochodzenie swoich roszczeń w Sądzie i na etapie wyrokowania.