Kontakt bezpośredni z adwokatem:

+48 668 359 677

Przywłaszczenie cudzego mienia – art. 284 k.k.

Wszystko co musisz wiedzieć, aby obronić się przed zarzutem z art. 284 k.k. tj. przestępstwem przywłaszczenia

Przywłaszczenie jest jednym z przestępstw przeciwko mieniu, które polega na bezprawnym przywłaszczeniu sobie rzeczy, należącej do innej osoby, z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej.

To co odróżnia przewłaszczenie od kradzieży, to fakt, że w momencie przewłaszczenia sprawca znajduje się w legalnym posiadania rzeczy np. w wyniku wypożyczenia, dzierżawy, czy depozytu. Przywłaszczenie polega na postąpieniu z rzeczą tak jak by się było właścicielem. Przy wystąpieniu przestępstwa z art. 284 k.k. brak jest elementu zaboru. Rzecz przywłaszczana znajduje się we władaniu sprawcy. 

Charakterystycznymi elementami przewłaszczenia są:

  • legalny początek posiadania;
  • zamiar stałego przywłaszczenia;
  • osiągnięcie korzyści majątkowej

Przedmiotem ochrony przestępstwa określonego w art. 284 k.k. jest własność lub inne prawo rzeczowe. 

Istotą tego przestępstwa jest rozporządzanie jak swoją własnością cudzą rzeczy ruchomej z wykluczeniem osoby uprawnionej. 

To czy dane zachowanie jest przestępstwem zależy od wartości danej rzeczy, albowiem przestępstwo przywłaszczenia ma swój odpowiednik w Kodeksie wykroczeń tj. w art. 119 par. 1 kodeksu wykroczeń. Granicą oddzielającą wykroczenie od przestępstwa jest wartość przedmiotu, która nie może przekraczać 500 zł. 

Częstym przykładem przestępstwa przywłaszczenia jest działanie leasingobiorcy, który po pewnym czasie zaprzestaje spłacania leasingu i uznaje dany sprzęt np. samochód za swój własny. Innym przykładem może być wyjęcie z majątku wspólnego małżonków jedno z jego składników po to, aby ten nie stał się przedmiotem przyszłego sądowego podziału majątku.

Istotą przestępstwa z art. 284 kodeksu karnego jest trwałe samowolne włączenie przedmiotu do własnego majątku.  

Zgodnie z art. 284 kodeksu karnego osoba, która popełnia przestępstwo przywłaszczenia podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku natomiast, gdy osoba przywłaszcza sobie powierzoną rzecz ruchomą to Sąd może wymierzyć karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 

Ernest Mocarski

Adwokat od spraw karnych

Od ponad dekady naszą misją jest pomoc osobom oskarżonym w sprawach karnych.

Podejmujemy się każdej sprawy zespołowo, przy czym honorarium jest ustalane jak za pojedynczego prawnika. Jesteśmy przekonani, że wspólne myślenie przynosi lepsze efekty niż działanie w pojedynkę, co gwarantuje, że nasza strategia obrony jest zawsze starannie opracowana.

Przeprowadzimy Cię przez labirynt prawa
i przywrócimy wiarę w lepsze jutro.

Rozpocznijmy Twoję obronę w 3 szybkich krokach!

Poznasz swoje szanse na złagodzenie lub uniknięcie wyroku.
Dostaniesz dokładną informacje nt. taktyk i wariantów obrony. Poczujesz, że jesteś w rękach dwóch skutecznych obrońców. Wróci Ci nadzieja na "lepsze jutro".

Zadzwoń do nas i porozmawiajmy o Twojej sprawie
Umów się na wstępną konsultację i ustalmy warianty obrony
Pozwól nam Ciebie reprezentować i wydostać z tarapatów

Konsultacja 500 PLN. W przypadku podpisania umowy, konsultacja gratis.

Specjalizujemy się w prawie karnym

Zobacz wszystkie usługi