Przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego ma na celu zmobilizowanie osób skazanych do respektowania orzeczeń sądowych. W momencie skazania Sąd oprócz kary może stosować różnego rodzaju instytucje prawa karnego w tym różnego rodzaju zakazy jak:
· zakaz zajmowania określonego stanowiska art. 39 pkt 1 k.k.;
· zakaz prowadzenia określonej działalności;
· zakaz pracy w określonych podmiotach;
· zakaz wstępu do ośrodków gier;
· zakaz wstępu na imprezę masową;
· zakaz kontaktowania się z określonymi osobami;
I jeden z bardziej popularnych tj. zakaz prowadzenia pojazdów – art. 39 pkt 3 kodeksu karnego oraz inne. Przedmiotowe przestępstwo z uwagi na częste zmiany prawa karnego równie często podlega zmianom oraz nowelizacjom.
Co ciekawe do wystąpienia przestępstwa z art. 244 k.k. wystarczającym jest jednorazowe zachowanie, które jest sprzeczne z orzeczeniem Sądu.
Przestępstwo to może popełnić osoba wobec, które Sąd orzekł dany obowiązek. Można powiedzieć, że jest to przestępstwo o charakterze następczym.
Według Sądów przestępstwo można popełnić z zamiarem bezpośrednim oraz ewentualnym, jednakże tego typu zagadnienie trzeba rozpoznawać indywidualnie, ponieważ w niektórych sytuacjach bardziej istnieje możliwość przekonania Sądu, iż dany czyn może być popełniony tylko w zamiarze bezpośrednim.
Co ciekawe, a o czym często się zapomina art. 244 kk kryminalizuje nieprzestrzeganie również zakazów orzekanych przez sądy nie tylko karne ale również:
- cywilne;
- rodzinne;
- administracyjne
Przedmiotem ochrony jest więc orzeczenie każdego Sądy, gdzie zawarte jest określenie danego działania.
Mając na uwadze fakt, iż przestępstwo z art. 244 kk niesie ze sobą poważne implikacje społeczne. W społeczeństwie, gdzie prawo powinno być fundamentem współżycia, ignorowanie orzeczeń sądu może prowadzić do erozji zaufania do systemu prawnego i instytucji państwowych. Tym samym, egzekwowanie przestrzegania orzeczeń sądowych ma kluczowe znaczenie nie tylko dla porządku prawnego, ale również dla poczucia sprawiedliwości społecznej.
Z uwagi na powyższe ustawodawca przewidział, że za popełnienie przestępstwa z art. 244 oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Co ważne !
W sprawach, gdzie postawiono zarzut z art. 244 k.k. można próbować składać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.
Jednym z najczęściej występujących przypadków zastosowania art. 244 kodeksu karnego jest złamanie zakazu prowadzenia pojazdów – jeżeli Państwo chcecie dowiedzieć się więcej dokładnie o tym temacie to zapraszamy na naszą stronę dedykowaną obronie kierowców tj. www.178akk.pl
Na sam koniec pragnę Państwu przedstawić „przestępstwo przyszłości” tj. art. 244ckodeksu karnego, które może stanowić bardzo dużą motywację dla skazanych wobec, których Sąd orzekł obowiązek naprawienia szkody lub nawiązkę.
Zgodnie z art. 244c par. 1 kk ten kto uchyla się od wykonania orzeczonego środka kompensacyjnego w postaci obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Jest to przestępstwo, które może mieć bardzo duże znaczenie dla respektowania wyroków sądowych oraz może stanowić dodatkową motywację dla osób, które zostały skazane.
Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę: https://www.kancelaria-prawo-karne.pl/artykuly
Adwokat Ernest Mocarski – pomoc w sprawach karnych.