W jednym z artykułów dokładnie opisywałem na czym polega przestępstwo spowodowania uszczerbku na zdrowiu z art. 156 k.k. oraz z art. 157 k.k., a dzisiaj będziecie się mogli Państwo dowiedzieć, jakie kary grożą za popełnienie przedmiotowe przestępstwa.
Zgodnie z art. 156 par. 1 k.k. osoba, która powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby, w tym:
- pozbawia ją wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia;
- powoduje u niej kalectwo, trwałą chorobę;
- trwałą niezdolność do pracy
i inne
podlega karze pozbawienia wolności od lat 3, aż do lat 20.
Jak więc widzimy przedmiotowe przestępstwo jest zbrodnią i jest ono bardzo surowo karane przez kodeks karny. Przedmiotowa kara dotyczy sprawców, którzy działali umyślnie tzn. chcieli popełnić to przestępstwo i godzili się na to, aby u innej osoby wystąpił ciężki uszczerbek na zdrowiu.
W przypadku, gdy dana osoba popełniła przestępstwo nieumyślnie np. nieostrożny kierowca, to kara za popełnienie przestępstwa z art. 156 par. 1 k.k. wynosi do 3 lat pozbawienia wolności;
W przypadku natomiast, gdy skutkiem zachowania umyślnego jest śmierć człowieka, to sprawca podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
W przypadku natomiast spowodowania średniego uszczerbku na zdrowiu z art. 157 par. 1 k.k. dany sprawca może ponieść karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Jeżeli oskarżony powoduje wystąpienie lekkiego uszczerbku na zdrowiu to podlega karze: grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jak więc widzimy wysokość kar, jakie można ponieść za popełnienie przestępstwa polegającego na spowodowaniu ciężkiego, średniego lub lekkiego uszczerbku na zdrowiu są mocno zróżnicowane i będą zależne od wielu okoliczności, w tym odpowiednio podjętej obrony.