Artykuł 207 kodeksu karnego dotyczy przestępstwa znęcania się na nad osobą z naszego otoczenia. Znęcenia się może przybrać formę fizyczną lub psychiczną. Przestępstwo to może być popełnione wobec:
· Osoby bliskiej;
· Osoby pozostającej z nami w stałym kontakcie;
· Osoby pozostającej z nami w przemijającym stosunku zależności
207 kodeksu karnego najczęściej dotyczy relacji pomiędzy małżonkami albo rodzicami i dziećmi. Jak więc widzimy pomiędzy oskarżonym, a pokrzywdzonym musi istnieć pewna relacja, więź.
Przestępstwo to może zostać popełnione również z zaniechania, o ile dana osoba ma obowiązek podejmowania określonych czynności wobec danej osoby.
Na czym polega znęcanie fizyczne ?
znęcanie to polega na zadawaniu cierpienia fizycznego i może to być: bicie, kopanie, głodzenie ofiary, duszenie, podduszenie i wiele innych. Znęcanie fizyczne jest dość łatwe do udowodnienia ponieważ pozostawia za sobą widoczne znaki, które mogą być poddane np. obdukcji lekarza.
A co to znęcanie psychiczne?
Znęcanie psychiczne zgodnie z art. 207 par. 1 kodeksu karnego oparte jest na innych zrachowaniach niż znęcanie psychiczne, nie jest więc ono oparte na agresji wprost, a opiera się na manipulacji, kontroli emocjonalnej, werbalnych atakach mających na celu sprawienie cierpienia w sferze psychicznej ofiary. Może ono polegać na:
· Obrażaniu;
· Poniżaniu;
· Wyszydzaniu
· Wyśmiewaniu;
· Straszeniu;
· Odrzucaniu
· Nie wpuszczaniu do domu
· I inne
Również przemoc ekonomiczne może stanowić podstawę do skazania osoby z art. 207 kk, ponieważ może ona osiągnąć formę znęcania się w sferze psychicznej, umniejszania danej osoby. Przykłady przemocy finansowej to:
· Wydzielanie pieniędzy;
· Ograniczenie zużycia wody
· Ograniczenie zużycia energii elektrycznej
· Ograniczenie środków higieny osobistej
Przemoc ekonomiczna ma miejsce, gdy sprawca używa pieniędzy albo innych wartości majątkowych do zaspokojenia potrzeby władzy, kontroli partnera, uzależnienia od siebie.
Co do zasady przestępstwo z art. 207 kk jest przestępstwem wieloczynowym tzn. że sprawca musi powtarzać swoje zachowania. Znęcanie się codo zasady powinno oznaczać systematycznie powtarzanie się zachowania. O tym czy dana osoba się znęca czy tez powinny decydować głównie elementy obiektywne, a nie subiektywne podejście do tematu pokrzywdzonego.
W praktyce zdarza się, iż obie osoby mogą wobec siebie być agresywne i może wystąpić obustronne znęcanie się. Co do zasady, aby móc przypisać danej osobie winę, należy wykazać wystąpienie przewagi sprawcy nad pokrzywdzonym w innym przypadku Sąd powinien uniewinnić podejrzaną osobę – jest to tak zwane: wzajemne znęcanie się.
Zgodnie z kodeksem karny osobą najbliższą są:
- małżonek;
- wstępny;
- zstępny;
- rodzeństwo;
- powinowaty;
- osoba pozostająca w stosunku przysposobienia;
- osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.
Przestępstwo to ma charakter umyślny i może zostać dokonane w zamiarze bezpośrednim.
JAKA JEST KARA ZA PRZESTĘPSTWO ZNĘCANIA SIĘ?
Zgodnie z art. 207 k.k. osoba, która znęca się nad inną osobą może ponieść karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W przypadku, gdy znęcanie się ma miejsce wobec osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny to kara wynosi: od 6 miesięcy pozbawienia wolności do lat 8.
W przypadku, gdy w wyniku znęcania się ofiara podejmie próbę targnięcia się na swoje życie to przepisy karne przewidują karę od 2 lat pozbawienia wolności do lat 15.
Przestępstwo znęcania się bardzo często występuje w zbiegu z innymi przestępstwami, a więc wymaga podjęcia złożonej, dokładnej obrony.
W razie potrzeby uzyskania pomocy zapraszamy do kontaktu z Adwokatem do spraw karnych mającym siedzibę w Warszawie – adwokatem Ernestem Mocarski.